10/25/2011

XXXV - Ádám Krisztián kiállítása

Ádám Krisztián: Bangle, rozsdamentes acél, fotó: Ádám Krisztián, www.aadaam.com


A mindennap tárgyai, kommunikációs felületei betöltik az életünket anélkül, hogy az eredeti megteremtőit, tervezőit ismernénk. Különös világot jelent a design-on belül az ékszerek csoportja. Az ékszerek története messze a design fogalmának kialakulása előttre datálódik, most mégis, valahogy ez az a terület, melyen belül jól lehet értelmezni a  tárgyak divattól sújtott területét, ott ahol a tárgykészítés több évezredes hagyománya a high-tech kihívására felel. Az ékszerek, az ékszerek története, és a tömegtermelésre leginkább fókuszáló design különös fénytörésben vizsgálható meg egy olyan ékszertervező kiállítása kapcsán, aki leginkább a sokszorosítható tárgyak egyedi kivitelezésével foglalkozik.

Van egy úgynevezett Budapesti Iskola, mely kivételesen nem az egykori Lukács tanítványok filozófiai iskoláját takarja. Azt az ékszertervezéshez köthető csoportot nevezzük így a hazai design-ban, mely az egykori Iparművészeti Főiskola, majd egyetem, most MOME  fémműves tervezőit köti össze láthatatlan fémszálakkal, amelyek eredetileg két mester kezéből indultak el. Péter Vladimir és Bánfalvi András sajátos iskolát teremett, melyen belül az ékszer, a hagyományokon innen, a design-on túl, az egyéni jelhagyás eredeti ízét mutatják, egy jellegzetes iskola különös ismeretetőjelei fedezhetőek fel a tárgyak, alkotók, életművek megismerésével. A tárgyak minimalizmusa, a formaalkotás letisztult karaktere, az anyagválasztás visszafogottsága jellegzetsen kiemeli ezt az iskoláta az ékszertermelés tengeréből. A Budapesti Iskola fiatalabb nemzedékéhez tartozik Ádám Krisztián a kiállítás nevében is vállalt életkorával.

Ádám Krisztián kiállításán a kis kiállítótér alacsony terében egyetlen hosszú asztal áll, vékony lábaival magasra emelve a kiállítás tárgyait tartó lapot, ratja a közel 35 ékszert. A asztal kiemelésében válnak láthatóvá ezek a tárgyak ezüstök, alumíniumok, titánok. Gyűrűk, karkötők nyakláncok. Van-e az iskola és az abból kiemelkedő alkotó hagyományai között látható kapcsolat? Ádám Krisztián asztalán az elmúlt 10 év tárgyait helyezte el, és látható ezen az asztalon az a fejlődéstörténet, mely a tárgyak időben való változásait mutatja. Egykori egyetemi tárgyak egy zárt, keményvonalú tervezőt mutatnak, a Budapesti Iskola jellegzetes lekerekítő vonalvezetésével, majd későbbi tárgyak lassan kilépnek az egykori iskola kapuján és egy új, eredeti útra lépnek.

Az iskola egykori ékszerkészítési technikáinak nyelvezetét Ádám Krisztián az elmúlt évek alatt a saját kifejezésére formálta, kiegészítette, átalakította. A hagyományosnak mondható tervezés, viaszban mintázás, öntés, cizellálás, polírozás során létrejövő tárgyak egy hagyományosabbnak mondható formavilágot mutatnak. Bár az összes tárgyon érezhető a kemény, geometrikus formavilág, mégis, a jellegzetes ádámkrisztiáni tárgyakat egy másik technkai eszközrendszer kiépítése hozta létre. Az új technika a lézervágás, és a szikra forgácsolás beemelése a technológiai folyamatba, mely technika lehetővé teszi, hogy a fémet a digitalis tervezés után hajszálvékonyan, tűéles pontossággal vágjuk el. A technikai újítás egy új kifejezési lehetőséget teremt. Ádám Krisztián munkáin a pontos digitális tervezés, esztergálás, és az új fémvágás, majd a hagyományos ötvös utómunkálatok kíméletlen precíz alkalmazásának együttese látszik. Itt teremtődött meg valami egészen új, amelyet nem láthatunk mindennap a designerek háza táján.

Talán így is fogalmazhatok: a digitális tervezés kézműves hagyományait látjuk megteremtődni Ádám Krisztián műhelyében. A tárgyak egy része szinte még melegen került ki a műhelyből. Egy technológiai sor megújítása során, megmarad a tervezés és kivitelezés kézhez álló jellege, a tárgyak nem vesztenek minőségükből az új technikai eszközök nyomaitól, hanem valami naprakész derű árad ezekből a szigorú tárgyakból. Ez az a dolog ami miatt különösen érdemes megtekinteni ezt a kiállítást. Mégis, ez a szigorúság nem árt a tárgyaknak, Ádám Krisztián  alkotói alkata sikeres, használható tárgyakat hoz létre. Egy aktív felhasználó rövid mondatát kell idéznem: Cool!




Ádám Krisztián kiállítása / FISE Galéria / Budapest / Kálmán Imre utca
25 10 2011 


10/16/2011

Történetek - Nagy Márta kiállítása

Nagy Márta: Váratlan öröm, 2009, 24x19x10,5 cm, porcelán, kőcserép, lapezüst, hernyóselyem, pamut, fotó: Füzi István
























A kerámia fejlődése az elmúlt évtizedekben egyre inkább a stúdióművészet irányába haladt, és az egyéni kifejezés új, eddig nem ismert szintjeire emelte a kerámia mestereit. A XX. század sok jellegzetes alkotót és terjedelmes életműveket hagyott maga után, mégis, a magyar kerámiaművészet megmaradt egyfajta szakmai belügynek. Kiemelkedő alkotói legfeljebb belső szakmai ismertséget tudtak maguknak elérni, de hosszabb távon, a jelentős kifejező erőt sejtető, összefüggő életműveket felvonultató kulturális térképre nem tudtak felkerülni. Az áttörés csak egy-egy pillanatra tört meg. Gorka Géza, Gádor István, Kovács Margit, Gorka Lívia, Csekovszky Árpád, Schrammel Imre, Pázmándi Antal munkássága egy-egy időre érdekes színfoltjai voltak a magyarországi iparművészetnek, művészetnek, de hatásuk és ismertségük csak rövid idejű és részleges maradt. A kerámia területén a hatvanas évek művészi törekvései megnyitották az utat az iparművészeten túlmutató autonóm művészi kifejezés felé, de a kérdés megmaradt: lehetséges egy archaikus szakmai körből az általánosabb művészeti közegébe betörni?

Nagy Márta életműve éppen ezért érdekes. Az archaikus tárgyak, tárgyegyüttesek megidézésével a kilencvenes évektől autonóm plasztikai kifejezés egyedi formáit alakította ki. Eleinte házak, szekerek, kelyhek, urnák motívumait használta fel munkái elkészítésekor. A későbbi kerámiáival megidézett tárgyi, építészeti attribútumok már nem váltak azonnal olvasható jelekké. Nagy Márta mítoszai ekkor már nem idézetek formáiban élnek, hanem egy önálló, magában értelmezhető renddé álltak össze. Munkássága sokunk által ismert archaikus formakincsre utal, melynek értelmezése már nem marad meg a kerámiaművészet keretei között. Az egyedi hang, a tárgyak átütő személyessége kiemeli műveit a stúdiókerámiák sokasága közül. 

Valami áttörés jelent meg a hazai képzőművészeten belül, amikor Nagy Márta szubjektív, fiktív tereit létrehozta. Megtörtént az,  amit a hazai művészeti szcéna Ferenczy Noémi kapcsán ismert meg először. Az addig csak egyszerű besorolással bíró kárpitművészet Ferenczy gobleinjei által kilépett az iparművészet addigi kulturális keretei közül és megjelent a kor legjelentősebb képzőművészeti törekvései között. Nagy Márta most megnyílt kiállítása épp ezt a párhuzamot bizonyítja. 
Látunk kell, a művészeti élet egy jelentős életművel gazdagodott. Nagy Márta elismertségét bizonyítja, az idén avatta fel az ország legnagyobb kerámiafalát Pécsett, a Kaptárban, a Tudományok Házában. Most Nagy Márta visszafogott hangvételű kerámiáit láthatjuk a  a Museion No. 1 Galériában, Budapesten.

Nagy Márta hosszú ideje az apró, sajátos építmények létrehozásából építkezik. Az apró kerámia dobogókon lehelletfinom porcelán elemek állnak, melyek formái egyedi kerteket, kutakat, tornyokat, építményeket tárnak elénk. Nézzük meg egy kicsit alaposabban ezeket az apró történeteket. A kerámiák falai, síkjai, nagyméretű tereptárgyakat idéznek, melyeken belül, falevelet megszégyenítő vékony porcelánlemezek, apró héjak, szirmok emelkednek ki. A samotttos agyag pasztellszínű mázai, a porcelán hideg színfekvésű árnyalataival a kora reneszánsz festők, Duccio, Fra Angelico  halk, feszült, hideg színálllású, derengő fényeket idéző színvilágát idézik meg. A színek lágy hangulatai érvényes feszültséget keltenek a nagy befoglaló formák durvább, erőteljes, súlyos tömegei és a porcelán belső, szinte papírfinomságú formái között.

A kerámia és porcelán találkozásai ebben a világban egy egyszemélyes terepasztal elemeit jelenítik meg. A kerámiaműhely asztala egy belső világ változó pillanatait örökíti meg. Amikor ezeket az építményeket nézem, az egyedüllét, a szorongás, a magára felejtett gyönyörködés, a csendes, szuggesztív szemlélődés, az éppen megengedhető remény egyedi történéseit látom megjelenni. Ebben az esetben azonban a nézés különös módon értelmezhető. Nagy Márta szuggesztív képessége abban rejlik, hogy bár mindegyik tárgy felidéz egy lehetséges egyedi kertet, tornyot, vagy nota bene "sivatagi vízgyűjtő"-t, mégis, ezek a tárgyi attribútumok egy önálló hangulat megjelenítésére képesek. Ezek tárgyak azonban nem mesélnek, hanem azonnal egy történet közepébe emelnek bennünket.


A tárgyak belső léptékei, a színek, felületek, motívumok arányai az apró történések kiterjesztésére, az idő lelassítására képesek. A létezés kertjei, a személyes történetek porcelán kertészete a belső rezdülések elementaritását mutatják. A történetek itt már hangulatokká válnak, költészet ez, melynek hatása alól nehéz kivonni magunkat. De talán ezért érdemes nézni a tárgyakat. Most Nagy Márta egyre gazdagodó életművének jelentős kiállítását láthatjuk. A kiállítótér egy kicsit sivár, a világítás túlságosan is telített ezeknek a tárgyaknak a bemutatásához. Mégis, az apró tárgyak hatalmas teret sejtetnek maguk körül. Mikor kilépünk a kiállítóteremből, valami megváltozik. A történeteknek nincs vége. Ezek a terek már bennünk jelennek meg.



Nagy Márta kiállítása,  Museion No. 1 Galéria1091 Budapest, Üllői út 3.

A kiállítás 2011 november 4-ig látható.




10/09/2011

Szia Ábel!

Mohácsi András: Signed Stone 2003, photo: Szalontai Ábel





















































Megnéztem a fotókat.


A szobrok címei:
20_01: Szemkő / Eyestone
20_02: Kapcsolat /Connection
20_03: Jelentés / Meaning
20_04: Kereszt / Cross
20_05: Picuah Nefesh
20_06 : Kereszt / Cross


Talán ennyit a szobrászatomról:

Több eltérő hatás együttese jelenik meg a munkáimban. A megalit kultúra architektonikus építkezés módjának tisztelete, a formai jelenségek erős lecsupaszítása egy erőteljes kontúrhatás érdekében, insatbilitás éreztetése, a statikai helyzet kiélezése, a kőelemek egymásba építésének vállalt, megmutatott kapcsolatai és a kívülről leolvasható statikai rend.
Mindezek talán külsődleges jegyekként értelmezhetőek. Ilyenek ennek a XX. század végi szobrász munkáinak jellemzői. Talán mégsem erről van szó. Ami engem, úgy látom, egyre jobban érdekel és érdekelt is, az éppen a még vállalható híradás egy lézetésről. Híradás ez a szobrászat nyelvén, miközben minden elemében az éppen regnáló szobrászati kifejezés nyevére kérdez rá: lehet-e még tisztességel szobrot állítani. Az igenlő válaszok kíséreletei munkáim. Szembenézni a jelállítás, jelhagyás lehteőségével egy eleve archaikusnak tűnő szakma szétesett szótárát használva, egy újrarendezett nyelvtan keretében. A nyelvtan pedig a felvállalt statikai nyelvezet, az egymásba illesztés reális lehetősége egy instabil állapot megjelenítése során.

A kulturális elemek, a media megjelenési formái között egy peremvidéken helyezkedik el a szobrászat. Ezen belül is határvidéknek számít az a statikai elven nyugvó szobrászat, amelyet művelek. A tét ebben az esetben az archaikus elemek ütköztetése volt egy mai kifejezési lehetőséggel, a gépek, a fúrók, a vágógépek, a vésők mind otthagyták a föld egykori rétegeiből kiemelt kőtömbön a nyomaikat. Ez egy felvállalt kulturális attitűd: mélyen bízom abban, hogy kikutattam egy sokáig, az épen aktuális mediális üzeneteket túlélő jelhagyás lehetőségét a szobraimmal. Ez nem egy véletlen szembenézés a kulturális jelek elfogadása, használata során. Látható volt, amikor ezek a szobrok kezdtek felbukkani a változó műhelyeimből, láthatóvá vált, ezeknek a szobroknak a közvetítése, mediális megjelenése lehetetlen egy egyszerű filmezéssel, fotózással. A szobor magába rejti a róla alkotott vélemény lehetőségét.

Szalontai Ábel barátommal sok-sok időt töltöttünk el, hogy ő, mint forográfus, talál-e egyáltalán ezekhez a szobrokhoz illő, vagy inkább megfelelő kifejezési formát. Hosszú idő után, több próbálkozás végeztével, Ábel megjelenített valamit, ami ezeknek a szobroknak számunkra egyedül elfogadható ábrázolási lehetőségét mutatták meg. A mű és a róla készült képi interpretációja közel egy időben született. Az analóg fotózás, a nagyméretű negatív, a hátttér és a negatív lehetőség szerinti párhuzamos volta, a fények beállításai, a szobor mintegy dombormű elven való megközelítése, a perspektívikus torzulások elkerülése, egy régiesen új megközelítést adott a szobrászati kifejezés kapcsán. Ábel új képi világot teremtett. A szikár kompozíciók, a dokumentarista pontosság mellett, lágy, szinte színházi atmoszférában, belső terekben mutatják a szobrokat. Valami olyan jött létre, ami számos fotográfus alapvető kérdésével szembesít minket: mi hát a kép, és vajon van-e a tárgyábrázolás, dokumentálás lehetőségében valami új, valami tisztességes, valami vállalható?

Amikor tehát Szalontai Ábel fotográfiáit látom, amelyeket a szobraimról készített, mindig azt érzem: két egymással párhuzamosan a saját szakmájánek nyelvi kifejezéseire kérdező ember tudott egymás mellett dolgozni, alkotni, beszélni a képekről, térről, üzenetről. A képek mélyen őrzik ezt a szorgalmas, pontos, mélyen tisztességes kutatást. Amit még nagyon szeretek, az ami  már nem látható a képeken, az ami a háttérben történt a fotózásaink alkalmával. A képeken nem látszik, az a minimális, mondhatnám épphogy elégséges lámpasor, az az egy-két összetákolt létra, amelyen ott lógott  egy reflektor, vagy egy csupasz égő. Az egykori gyárcsarnok, vagy múzeum csupaszsága nem jelenik meg a szobrokon, a képeken. A képek mögött, a kamera túloldalán, mi ott állunk, vitatkozunk, néha iszunk, Ábel vezényel, melyik lámpát hova, és nevetünk, mert a szinte tragikusan fekete-fehér képek mögött mi már örökre fiatalok leszünk. Az üzenet közvetítve.


Remélem tudod használni a website-on.

Üdv!

10/03/2011

Scully 2x3


Sean Scully : Wall of Light Pale Yellow Pink





No.1.

Scully! Scully! Scully!

Két napja csodálkozom, hogy nem csak ezt a három szót látom az újságok címoldalán: Scully! Scully! Scully! Így, ezzel a matrózos kiáltással lehet most felfedezni egy új földrészt, és ezt a lehetőséget azonnal ki kell használni. Veszprém városában megnyílt egy kiállítás, amely után csak szédelegni lehet, hogy ez itt van, és most van itt, mert a jelen kivételesen Magyaroszágon, Veszprémben vert tanyát.

Scully kiállítása már attól reveláció, hogy megérkezett. Sean Scully ugyanis a Föld nevű bolygó jelenleg élő legjelentősebb festői közé tartozik. Személyes hangú, súlyos képeit 2006-ban láttam először New York-ban, a Metropolitan Museum több termén végigvonuló, hatalmas Scully kiállításán. Ott kóvályogtam attól, hogy a néhány színre hangolt, kevés elemre tagolt képek és képóriások a festészet micsoda új terét nyitották meg számunkra. Képein visszafogott szürkék, mély tónusú feketék váltakoznak szívszorongató rózsaszínekkel, fojtogató kékekkel. Néha színesebb lesz a paletta és spanyol színekkel, élénkebb barnákkal, pirosakkal valami nem ismert mélység tárul elénk, éppen azzal, hogy a festészet végleg elvesztheti a kép belső tereit, a virtuális mélységet, a képfelszíntől megjelenő, sejtetett távolságot, és csak a szín, a felület, a ritmus szabálytalanul osztott szabályossága, mint valami új siratófal ismeretlen kövei állnak már ott, amely előtt megnyílunk és üzenünk annak, akit abban a pillanatban ismertünk fel ott, akkor, önmagunkban.

Sean Scully 1945-ben, Dublinban született. A hatvanas években Londonban tanult, a hetvenes években az USA-ban kezdett dolgozni, és tanítani. Munkáira jellemző textilminta motívumok az első marokkói utazása (1969) után jelentek meg. Wall of Light című összefoglaló kiállítása 2005-2006-ban volt körutazáson az USA-ban. Munkái a világ jobb gyűjteményeiben fellelhetőek, a most látható veszprémi kiállításon kívül, legközelebb a bécsi Albertina modern gyűjteményének (Isten létének modern bizonyítéka?, ÉS, 2009/30., júl. 24) főműveként látható Scully egy hatalmas méretű, lenyűgöző opusa.

Bár festészetének témája a képfelület szinte mezőgazdasági felosztását mutatja, a táblakép felülete több, egymásra, egymásba  épülő négyzetes, vagy téglalap formára oszlik, mégis, festészete az absztrakt képalkotás mértani vonulataitól távol esik. A szakácskönyvízű életművek sorai bizonyítják, a konstruktív festészet lehetősége csúszós talaj, ugyan könnyen lehet siklani rajta, de leginkább csak elhasalni lehet azon. Scully életműve talán emiatt is kivételes: a konstruktív geometriai rend megbontását látjuk művei során, ahol a bizonytalan formák egymáshoz illesztésével egy új, a bizonytalanságból építkező konstruktivizmust hozott létre. A színei az egymáshoz hangolás egészen merész vonulatát mutatják, szimplán közönségellenesek a képek színei, összehangolt mély szomorúság, valami nyomasztó - minden után mégis talán - derű árad a művekből, amellyel nem könnyű együtt élni. A képek és a mester sikere ezért is érdekes, a festészeti iparban nem ismeretlen, de ritka a mély tónusú, bizonytalanságból építkező művek elismertsége. Változik a világ, a tutira befutó művészeti teóriák kora megrendült, és a megrendülés repedései, ingatag sziklafalai pedig előtérbe kerülnek és nézzük őket, nyitott szemmel elámulva a sorsunkon.

Ez a Rothko utáni festészet új világa, ahol a new yorki iskola megújult egy ír-angol-amerikai festő keze által. Rothko utolsó korszakai a mély feketékbe ágyazott liláival, a feketékkel és kietlen ezüstekkel a festészet addig nem látott tartalmait mutatta meg nekünk. A festészet territóriumának kiterjesztéséért Sean Scully nevű felfedező tovább ment. Képein a foltok színei valami mély, személyesen megküzdött valóról hoznak hírt, a foltokat elválasztó kontúrok mutatják, a színek lassan alakultak ki, hogy megjelenjen ez az alig festészet, hogy utána rádöbbenjünk, mi lehet még a festészet ezután. Scully hatalmas életművet hozott létre, amely nem enged minket már szabadon: megjelent valami olyan, ami csak a felfedezések által hozhat hírt magáról: a világba néző ember személyiségének szorongató mélységéről.

Scully első magyarországi kiállítása Veszprémben, a Modern Képtár - Vass László Gyűjtemény Galériájában látható. Ez a kiállítás, mely ízelítőt ad a nagy életműből, most a képzőművészet jelene iránt érdeklődők számára világ kiállítási térképén megjelent. Köszönet illet mindenkit, aki segített elérni, hogy ez a kiállítás eljöjjön hozzánk. A mester maga is eljött ide. Az idő néha magára talál és a jelenből üzen. Most itt lehet látni azt, amit majd nemsokára művészettörténetként kell majd jó nehezen megérteni, könyvekből, netről, a valódi helyett. Nekünk pedig lehetőségünk van az én túlsó oldalát is meglátni, a felületesség helyett a felületen megteremtett új valóban, a még vállalható személyességet.

P.S.: Aki most válságra, pénzszűkére hivatkozik ebben a szférában, az álszent. Amiért létrehozták: Oktatási és Kulturális Minisztérium, Szépművészeti Múzeum, Ludwig Múzeum, azonnal összeállni és itt tartani egy nagy képet! Még lehet. A jelen nem mindig látogat el hozzánk. Merjünk szembenézni vele. Van remény: Scully-nak sikerült.

(Sean Scully: Érzelmek és struktúrák, Modern Képtár - Vass László Gyűjtemény Galériája, Veszprém, 2009 október 2-ig)



No.2.

„Tisztelt Szikszai Károly!

Sean Scully első magyarországi kiállításáról írtam egy rövid cikket. A kiállítás most 2009 július 25-én nyílt meg Veszprémben. A művészt nagyon nagyra tartom, nem reméltem hogy a mostani időkben Magyaroszágon is láthatóak lesznek a művei. Mindez megtörtént, egy lelkes csapat Veszprémben összehozta azt, ami miatt most örömmel írok. Nem a cikkem az érdekes, Scully életműve megkerülhetetlenül beépült a festészet történetébe, műveit látni kell és érdemes, ezért írtam.  Amíg nagy kiállítását várjuk Magyarországon, addig is érdemes most Veszprémbe menni, mert jó. A cikk erre buzdítja az olvasót.

Ha a megjelenés mellett döntenek, a honoráriummal az ÉS-t szeretném támogatni.

Üdvözlettel:  Mohácsi András


ui.: Ha fáljt nem lehetne megnyitni, ide másolom a cikket.“



No.3.

Tisztelt Szikszai Károly!

Egy hete küldtem az alábbi levelet, de valószínű a nyári nagy melegben elkeverednek az e-mail-ek. Ígérte, visszajelez, amint a cikket elolvasta. Talán most sikerül eljuttatnom a cikket.

Továbbra is jelentősnek tartom a Sean Scully munkásságát, ezért nem mindegy, mikor tudunk hírt adni első magyarországi kiállításáról. Olyan pillanat ez, mint amikor Matisse vagy Cézanne első képeit lehetett Magyarországon látni, maga az esemény hírt érdemel. Nem mindegy, melyik magyarországi lap ismeri ezt fel, és képes jelezni ezt.

Ha azt látja, maga a cikk nem tetszetős, nem baj, szívesen segítek, találjuk akkor valakit, akit a lap elfogad és ír erről a kiállításról.
Abban a reményben várom a válaszát, hogy az ÉS mihamarabb jelt ad arról a jelről amit a Sean Scully Veszprémben kiállított.

Üdvözlettel:  Mohácsi András




No.4.

Nádor Tibinek meséltem, nem közölték le a cikket. Mással sem akartak cikket íratni. Azt is elmeséltem, hogy a festészettel foglalkozó kedves művészettörténész ismerősét is felhívtam, menjen el, és nézze meg a kiállítást, és ha tetszik írjon róla. Nem sikerült cikket íratnom. Néha egészen furcsa érzés szokott rám törni. Mintha a jelen nem velünk történne meg. Mintha csak egy lábjegyzete lennénk a múlt formáinak, hangulatainak. A kultúra néha velünk együtt csak idézet, és csak egy hirtelen jött trauma tudja ezt a kizökkent időt helyettünk helyrehozni.



No.5.

Az európai kultúra egyik jellegzetessége, hogy a műalkotások a nyilvánvaló kulturális beágyzottságon túl, mindig tartalmaznak egyfajta műtörténeti utalást, amely határozott kódjai a közönség, és a műértők számára jelzik, az alkotó ismeri a szakmája történetét, tudatosan használja jellegzetes szakmai fogásait. A műveken belül egy kódolt kulturális pedigrével találkozhatunk, mellyel az alkotó bizonyítani tudja, hogy nem egyszerűen belső kifejezési szándéka van, hanem ezen túl ő egyfajta mesterségi bizonytvánnyal is rendelkezik. Ezek a kódok nem a mű eredetiségével, belső koherens rendszerével szeretné az újító, megújító alkotói karaktert magára venni, hanem ezen túl, a kulturális örökség egy-egy apró jelével látja el a művet, mely bizonyítja, ő a szakmájának nem dilettáns képviselője, hanem hivatásos felkent alkotója.

Az amerikai (északamerikai) képzőművészet a II. világháború után levetette magáról a szakmai jogosítvány felmutatási szándékát. A képek, szobrok olyan új kitörési pontokat mutattak fel, amely a belső érzések felszínre törésének hitelességét az alkotások belső koherens rendszer adja meg. Nem kell az alkotóknak folyamatosan utalni  a múlt formálási módjaira, nem kell képi idézeteket felmutatni, melyek azt jelzik, hogy ő, az alkotó, ha kellene, klasszikus értelemben is értelmezhető műveket tudna alkotni. A New Yorki-i Iskola, Rothko, Pollock, Barnett Newman munkái abban az értelem is fordulópontot jelentettek a művészettörténetben, hogy megszűnt a műtörténeti visszajelzés hagyományának kötelező jellege. Létrehoztak egymástól jellegzetesen megkülönböztethető alkotásokat, melyeken csak a belső érzelmek képi összefüggései láthatóak és nézőnek szinte műtörténeti utalás nélkül kell eldöntenie, hiteles-e számára ez a mű. Bár az alkotások megőrizték a  reneszánsztól elterjedt kép formáit, a falról elváló, téglalap formátumban jelentkező színfelületeket, mégis, egy radikális váltás történt meg ekkor.

Talán el lehet mondani, egy kép pont ezért nem lehet csak egy díszítés. Egy olyan összefüggő rendszer áll ott előttünk amely metaforája a egy létezésnek. A létezési képletek, feltételezések, világképek vitatkoznak egymással. Az egyidejű, egymás  melletti világképek szinte kioltják egymást. Számomra nagy kérdés, lehetséges-e az egymást szinte kizáró világképeket eltűrni, együtt látni? Scully hatása ebben az esetben jelképes. Nem feltétlenül az a kérdés, szép-e Scully képe, hanem az, van-e érvényessége a maga világképében. Ezenkívül, a mi egyéni világképünkkel lehetséges-e egyfajta rezonancia, ráhatás, visszajelzés.

Scully hatása, magyarországi kulturális reprezentációja számomra azért is érdekes, mert szisztematikusan megismértlődik a szemme előtt az, ami a múlt század elején is megtörtént a magyarországi művészeti életben, hogy az aktuális festészeti törekvések, különösen egy-egy jelentős alkotó megjelenése, megértése, feldolgozása csak fél évszázados csúszással történhetett meg. Ez az időbeli csúszás persze ismerős, de újra látni ezt a késettséget nem egyszerűen szomorú. Az érdekel, miért is jöhet létre ez a kulturális vakfolt, amely lehetetlenné teszi a trendeken, divatokon túl a művészet egy egy alkotójának jelenidejű munkálkodásának követését. Miért nem lehetséges az önálló belső képi koherenciával rendelkező alkotásokat befogadni, felismerni, azokra rácsodálkozni?
A regió toposzok reprezentációjában él.  Scully nem regionális. Aktualitását valószínű nem veszti el a jelen korszak eltűntével. Személyessége, betonkemény kompozíciói és színeinek melankólikus mélysége a létezés új tereit sejtetik meg számunkra.


No.6.

Emlékszem, még főiskolás koromban egyszer a szobámban montázsokat csináltam. A lakótelepi padlószőnyeg tele volt színes papírokkal, félig kész kompozíciókkal. De azt éreztem, nem tudom eléggé feszíteni a színeket, a kompozíciót, valami hiányzott. Hirtelen elhatározással lerohantam a lenti papírboltba, ahonnan az akkor már kapható neonszínű matricákkal tértem vissza. A rikító neonsárga, az őrült almazöld, és a villogó pink matricákat mind kiterítettem a papírjaim közé és akkor valami egészen váratlan történt. Az egész szobám, mindenestül visszalépett egy lépést, láttam ahogy hirtelen megmozdul a szoba, minden, a tárgyaim, a tér apró részletei fáradtolaj színűvé változnak körülöttem.  Az új színek között minden új viszonyba került, és én egy addig sohasem látott, egészen új jelenben voltam már ott. A papírkompozíciók addigi rendje felborult, már nem ott éltem ahol addig voltam, mind, mind újjá kellett értékelnem a munkáimat, a szobámat, kint az olívzöld utcát, és el kellett fogadnom a visszavonhatatlan tényt, a szemem szinte lüktetett ahogy néztem, az új színek kiterjesztették a valóság határait. Az elúszó változásban egyet biztosan  éreztem: beléptem a jelenbe.


(A cikket Nádor Tibor felkérésére írtam, valószínű megjelenése az Új Forrás folyóirat decemberi számában.)